Безплатна доставка за поръчки над 120.00 лв.

Как да научим детето да се храни здравословно?

Надежда Генчева

Надежда Генчева е автор на книгата “Ние с мама” с над 150 рецепти за деца от 6 до 24 месеца, майка на Симеон и администратор на блог и група със същото име, където ежедневно се публикуват интересни идеи за развиващи игри и занимания за деца.

Какво е важно да знаят децата ни за здравословното хранене? Има ли подходяща възраст, на която да започнем да ги учим?

Първите три години от живота на детето са най-важни, тогава най-лесно можем да влияем на хранителните му навици. Това е периодът, в който е важно да ги научим кои храни са полезни и кои нямат място в ежедневното меню. Няма да има голям ефект от това, което ще разкажете на едно дете за храната, ако вашите хранителни навици са нездравословни. Децата наблюдават от самото си раждане какво правите именно вие – техните родители.

Според теб има ли как да направим здравословната храна по-привлекателна на фона на лъскавите опаковки и изкушения в магазина?

Според мен, начините са да запознаем детето с домашно приготвена храна – разнообразна и балансирана, да предлагаме различни вкусове и текстури и да избягваме онези лъскави опаковки възможно най-дълго. Важно е също така да включим детето в приготвянето на храната от съвсем ранна възраст и да се храним заедно, без електронни устройства на масата.

Освен че си автор на книга с рецепти за детска кухня, ти поддържаш и блог с предложения за активности и игри с детето у дома. Какви занимания би препоръчала, с които да ангажираме детето в темата за здравословното хранене?

Включването на детето в приготвянето на храната е чудесен начин. Също така можем да изготвим “визуален списък с продукти” с помощта на брошури от супермаркетите и да подготвим визуални рецепти. От съвсем ранна възраст можем да запознаем детето с аромата на подправки, да смесва различни зърнени храни, и да си изработва ядливи гривни от плодове или да играе с апликации от зърнени храни.

Има деца, които се разсейват по време на хранене и често стават, играят и т.н. Има ли нещо, което родителите могат да направят, за да останат децата им спокойни по време на хранене?

Ако детето става често от масата или не може да си намери място, може би столът не е подходящ за неговия ръст. Възможно е да има и нарушения в сензорната обработка, което да влияе на поведението му по време на хранене. Някои деца също могат да се плашат от големите порции храна, затова е важно да подходим внимателно.

Какво би препоръчала на родителите на така наречените “злояди” деца, които трудно сядат да се хранят или ядат само определени 5-6 вида храна?

Не поставяйте етикети на децата си, като “злоядо” – това може да има дълготраен негативен ефект. Препоръчвам създаването на рутина и избягването на безконтролното предлагане на междинни похапванки, които не позволяват на детето да огладнее. Понякога отказът на храна може да е свързан със стрес или физическа болка, така че е важно да подходим с разбиране и търпение.

Има ли хитринки как да помогнем на детето да запази наученото у дома и само да търси здравословния начин на хранене и да “устоява” на нездравословните изкушения навън?

Включете детето в избора на храна и се опитайте да избегнете крайностите – нито напълно забранена храна, нито прекомерни ограничения. Окуражавайте го да носи обяд от вкъщи и участвайте в разговори с други родители за възможности за промени в училищното хранене. Така ще му помогнете да изградите устойчиви навици и да устоява на нездравословните изкушения.

А кои са най-честите грешки, които родителите допускат в желанието си да хранят детето здравословно?
  • Неосъзнаването на влиянието на личния пример като родители;
  • Натискът за изяждане на храна;
  • Предлагането на храна като награда или утеха;
  • Липса на рутина в храненето;
  • Хранене пред телевизора;
  • Липса на семейни вечери;
  • Недостатъчен подход и търпение;
  • Отказът да се търси професионална помощ навреме.

Не се раждаме научени и е нормално да срещаме трудности в родителството. Споделяйте за трудностите си с други родители и не се колебайте да търсите помощ навреме. Тествайте различни подходи и дайте личен пример за здравословен начин на живот.


Още съвети, рецепти и идеи за занимания може да намерите на сайта на Ние с мама и тяхната Фейсбук страница.

Свързани публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *