Безплатна доставка за поръчки над 120.00 лв.

Детето отказва да чете през лятото? Ето какво работи

Скоро ще дойде лятната ваканция и заедно с нея – дългоочакваният (или не чак толкова) летен списък с книги, препоръчан от учителите. Ако детето ви вече обича да чете, този момент може да е вълнуващ. Но ако книгите все още не са в личния му топ 3… вероятно си пожелавате списъкът тази година да е много по-кратък.


Родителите се справят с това предизвикателство по различни начини. Някои от тях ще ви прозвучат познато:

Изнудване:
„Ако искаш да играеш/излезеш/отидем някъде, трябва да прочетеш 10 страници.“

Подкуп/награда:
„Ако прочетеш цялата книга, ще ти купя кънки/ще отидем на сладкарница.“

Наказание:
„Ако не си прочетеш книгата до сряда – няма телефон/компютър/разходки.“

Молби и призиви:
„Моля те, маме, направи го заради мен. Четенето е полезно!“

Апели към разума:
„Четенето отваря нови светове! Аз обожавах книгите като дете.“

Общото между всички тези подходи? Те не работят дългосрочно, защото не активират вътрешната мотивация на детето. Което означава, че в момента, в който стимулът изчезне или детето свикне с него – то моментално ще спре да чете. Друга голяма опасност е четенето дългосрочно да бъде заклеймено като нещо  “скучно” и “гадно”, което възрастните те “карат да правиш”, вместо да играеш навън или да се забавляваш.

Имам приятелка, която много се тревожеше, че дъщеря ѝ не чете достатъчно. Това лято я „мотивирала“ да чете по 10 страници на ден. Един ден ми я остави за няколко часа – заедно с книгата. Детето седеше, плачеше тихичко и бавно прелистваше страниците… И аз се запитах: На каква цена ще завърши този списък? И няма ли да отблъснем детето от книгите завинаги?

Това ни мотивира да съберем няколко стратегии, които насърчават четенето не чрез натиск, а чрез игра, въображение и собствено желание. Всички те са базирани на игрови подходи за учене, в които през преживяване и откривателство детето усвоява знания и умения. Леко, неусетно, увлекателно. И иска да го прави отново и отново.

Стратегия 1: Използвайте книги-игри

Помните ли книгите-игри от нашето детство? Където ти сам избираш какво да направи или каже героят и това определя накъде да се развие историята? Оказа се, че ги има и днес и съществуват и алтернативи за по-малки деца.

Тази стратегия е подходяща както за деца, които вече могат да четат самостоятелно, така и за такива, които тепърва се учат. Във втория случай, ще трябва вие да четете условията и развитието на действието и да давате възможност на детето да избере накъде да поеме историята. Може да го оставяте да прочете основни ключови думи или въпроси от текста (ако вече познава буквите и срича).

Хубавото на книгите-игри е, че ако са увлекателни, децата искат да открият какво се случва във всички вариации на историята. И това ги стимулира да се връщат отново и отново и да препрочитат книгата, за да разберат какво ще стане, ако сега тръгна по другия път…

Един вариант, наличен на българския пазар, който нашият екип наскоро откри, помага на децата да развият и математическите си умения. Това е поредица от четири книги с интересни и увлекателни загадки, които децата трябва да решат. Но за да разкрият мистерията, трябва да минават през различни етапи и да решават математически казуси – коя канара трябва да отмести героят, кой чувал е по-тежък и т.н. Красотата им е в това, че дори детето ви да не знае отговора първия път, на втория вече ще го научи, а на третия ще го запомни. А историите са увлекателни дори за възрастен.

И понеже много ни впечатлиха, решихме да предложим поредицата и на нашия сайт. Подходяща е за деца 8+ (или 7+, ако са напреднали в смятането, умножението и делението).

Стратегия 2: Размяна на писма

Да получиш и четеш писмо, изпратено специално до теб, е вълнение, което нашите деца, за съжаление, рядко изпитват. В същото време – кой не би прочел писмо от приятел, пълно със забавни истории от лятото? А после – кой не би искал да отговори?

Тук може да подходите креативно. Ако имате приятелчета или братовчеди в друг град, насърчете детето да си пише с тях. Ако искате писмата да идват по-бързо, може да пише с дете от същия град – например дете на ваш приятел или колега. Ако детето е по-малко и все още вярва във вълшебни същества, може да получи писмо от домашното духче, Феята на зъбките или Великденския заек – стига това да не противоречи на вашите разбирания.

Стратегия 3: Игра с четене навън

Когато децата лятото се събират да играят пред блока или на улицата, предложете игра, която включва елемент на четене, но също така е отборна, състезателна или приключенска.

Пример: Пътешествие по света. Разделяте децата на отбори и им казвате, че ще обикалят различни държави, които сте очертали с тебешир на земята. Всеки получава “паспорт” – обикновен лист А4, сгънат като малка книжка. Подгответе няколко печата. При влизане във всяка държава отборът получава въпрос с три възможни отговора или кратък текст и въпрос към него. Ако отговорят вярно, получават печат. Отборът с най-много печати печели. Ако предпочитате играта да не е състезателна, съберете децата в кръг и нека всяко сподели коя държава му е била любима и защо.

Друг пример: Търсене на съкровище. В тази класическа и любима игра трябва да се решават загадки, за да бъде открито скрито съкровище. Всяка следа е текст за четене, който насочва към следващото място. Ако искате готово решение, предлагаме лесен вариант за сваляне, който може да играете у дома.

Летният списък за четене не трябва да е източник на сълзи, а на приключения. Когато детето свикне да чете за удоволствие и да извлича удоволствие от четенето – тогава печелим истински. А играта може да бъде мостът към четенето и книгите!

Свързани публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *