Всеки, който е работил с деца, знае, че съберат ли се повече от трима на едно място, неминуемо започват да бушуват най-различни емоции. Често назряват конфликти и се стига до конкуренция и дрязги, а за нас те са пречка да проведем ефективно заплануваните занимания.
И сякаш някак забравяме, че екипите от възрастни минават през същите етапи (Forming, Storming, Norming, Performing), т.е. преди да се стигне до етапа на градивност всеки екип се формира постепенно през определяне на ролите и вътрешните норми.
Много често чуваме как в успешните фирми се набляга на т. нар. „тиймбилдинги“, упражнения за сплотяване на колектива и цели дни са отделени за укрепване на екипния дух. В същото време очакваме децата да влязат в клас, понякога в напълно ново училище, и да преминат директно във фазата на ефективно справяне със задачи. Нека не забравяме, че в тази възраст една лятна ваканция изглежда безкрайна и дори деца, които се познават, се преоткриват и опознават отново в края на всяко лято.
Тези мисли ни провокираха да споделим и адаптираме за вас част от методите, които сме използвали с голям успех в практиката си с младежи за изграждане на екипен дух, толерантност и разбирателство. Част от тях са подходящи за интегриране в учебен час, друга част изискват повече време и пространство и може да се приложат по време на спортен празник или друг неучебен, но присъствен ден.
Материали: 5 шала за връзване на очи, 5-6 броя предмети от толкова цвята, колкото е броя на отборите (например 5 отбора – 5 червени предмета, 5 зелени, 5 жълти, 5 сини, 5 оранжеви)
Време: поне 20-30 минути
Място: на открито или закрито. Ако е на закрито е нужно голямо пространство, свободно от маси, столове и други препятствия
Група: 16-25 деца, разделени в 4 или 5 отбора по 4-5 деца
Инструкции:
Разделете децата в отбори по 4-5. Отборите се разполагат в квадрат (например в четирите ъгъла на стаята, ако са 4 отбора или в кръг ако са повече от 4) като по средата трябва да оставите достатъчно голямо игрално поле. Всеки отбор получава свой цвят – червен, син, зелен и т.н., който съответства на цвета предмети, които трябва да събира. Всеки отбор трябва да избере един доброволец, който ще бъде с вързани очи и ще събира предмети, докато другите го насочват.
Внимателно завържете очите на децата и се уверете, че не виждат като ги инструктирате да стоят до отбора си и да не се движат за момента. Разпръснете предметите, които сте подготвили, на игралното поле. Когато обявите “Старт”, участниците със завързани очи започват да се придвижват из игралното поле и да събират предметите в своя цвят, насочвани от своите съотборници. Внимание: докосване и водене не е позволено, насоките трябва да се дават вербално. Съотборниците трябва да се грижат за безопасността на децата със завързани очи, напомнете на децата да се движат бавно. Съветваме ви да не наблягате на състезателния елемент на играта (кой отбор ще спечели), а по-скоро целта да е всички отбори да съберат своите предмети от игралното поле. Може да се измисли някаква история към играта, спрямо предметите, които ще използвате – изгубени животни, които трябва да спасим; бомби- които трябва да обезвредим; ресурси- които ни трябват за оцеляване и т.н .
Материали: 20 листа хартия 8×10 и тиксо; маркери за начална и крайна граница; писукаща играчка; карта на „безопасния“ маршрут
Големина на групата: до 30 участника, ако са в 1 отбор
Място: на открито или закрито
Инструкции: Целта на играта е да прехвърлите целия екип през блатото с подвижни пясъци, като се използват само „безопасните“ тревни кичури в определен ред за пресичане на блатото. Членовете на екипа трябва да се редуват един по един, опитвайки се да открият безопасния маршрут през блатото. Ако участник стъпи на “опасен” остров, трябва да се върне обратно и да се нареди последен. Има точно 8 или 10 задължителни безопасни стъпки за прекосяване на блатото (променяйте спрямо възрастта на децата и големината на групата, както и времето, с което разполагате). Само един човек може да прекосява блатото във всеки един момент. Играта приключва, когато всички участници преминат успешно блатото. Жабката (играчката за писукане) ще потвърждава „безопасния“ маршрут, докато правите всяка стъпка, т.е ако участник е стъпил в блатото – жабката ще писука. Ако е стъпил на “безопасен” остров – остава мълчалива.
Вариации: Дайте време на отбора да си изработи стратегия, след това им забранете да говорят по време на упражнението.
Ако някой от участниците (дори 1) обърка верния маршрут, всички които вече са преминали блатото, трябва да се върнат отначало.
Време: 15-20 мин
Материали: без
Големина на групата: 15-30
Инструкции:
Разделете участниците на групи от 5-6 души. Всяка група ще разполага с четири минути, за да създаде машина, която ще обявите след малко, като използва само телата си.
Всяка машина трябва да има движещи се части и да бъде демонстрирана като работещ модел пред останалите членове на групата. Наблегнете, че всеки участник трябва да се включи активно и продуктивно в работата на машината.
Обявете първата машина, например съдомиялна машина.
Дайте от 2 до 5 минути време за планиране.
Когато сте готови, поканете всяка малка група да демонстрира своята машина.
Изиграйте няколко кръга, като при всеки кръг обявявате нова по-сложна машина (тостер, грамофон, ски-лифт, автомивка, пишеща машина, миксер и т.н)
Материали: 1-2 пакета спагети, една ролка тиксо, една ролка канап, един пакет бонбони Marshmallow, ножица, метър
Време: 20-30 мин
Инструкции:
За 18 минути отборите трябва да построят най-високата свободностояща конструкция от 20 пръчки спагети, един метър тиксо, един метър канап и един мек бонбон marshmallow. За да е изпълнено предизвикателството, маршмелоу трябва да стои стабилно на върха без да пада! Водещият играта обявява края на времето, след което измерва височината на всички кули с помощта на метър и обявява резултатите.
Вариация: Играта със строеж на кули може да бъде направена и с друг вид материали, които имате под ръка – картонени чаши; крафт или други арт материали; дори с личните предмети, които участниците във всеки отбор имат в себе си – напр. часовник, пакет кърпички и т.н.
Материали: толкова столове, колкото са всички участници + 1
Време: мин 30 минути (ако играете играта за първи път)
Големина на групата: 8-30 участника
Инструкции: Водещият играта е зомби, което се опитва да навреди на групата, като заеме свободния стол в стаята. Целта на участниците е да се координират така помежду си, че зомбито да не може да седне на свободния стол. На практика те трябва да сменят местата си, така че зомбито да не се оказва близо до свободния стол, докато се движи.
Важно:
Водещият – “зомбито”- се движи с постоянна скорост, т.е. не бяга и не променя темпото си на движение.
Веднъж станал от своя стол, участник не може да седне на същия стол.
Участниците нямат право да пипат зомбито или да местят столовете.
Насърчете работата в екип и дайте време на групата да измисли или преосмисли своята стратегия преди всеки следващ опит.
Може да направите 3-5 опита преди да преминете към обсъждане на упражнението.
Ако все още не ви е съвсем ясно как да подготвите това упражнение, гледайте видеото:
Всяко от тези упражнения позволява да насърчите и размисъл върху случилото се и работата в екип, как наученото може да бъде пренесено в реалния живот. Ето някои въпроси към групата, които ще ви помогнат:
Как да насърчим детето да се храни здравословно? Какви занимания и игри можем да правим зае...
Неща с душа
Игрите на нещотърсачи развиват любопитството и наблюдателността на децата, работата в екип ...
Неща с душа
Как да насърчим детето да се храни здравословно? Какви занимания и игри можем да правим зае...
Неща с душа