На 21 март се навършват 140 години от основаването на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”. По този повод ви срещаме с г-жа Жечка Кираджиева, зав. Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”, която ще ни разкаже за интересните събития и инициативи, които се случват там.
Най-малкият читател на Детски и средношколски отдел е на един месец. Това е малката Дария и мама Хриси, която взе на нейния читателски картон детската книжка „Песнички за моето бебе”. Радващото е, че все повече са записаните за читатели-деца в бебешка възраст, което е показател за желанието на младите родители днес да осигурят от най-ранна възраст необходимото книжно обкръжение за своите деца.
Най-търсените книги в отдела винаги са били приказките – не само класическите, но и книгите на модерните приказници днес, като Мая Дългъчева, Петя Александрова, Джулия Доналдсън, Свен Норквист, Инид Блайтън и др. Абсолютен хит сред децата днес е поредицата книги за „Феята от захарницата” на Катя Антонова, както и вестникът „Ванилени вести” на издателство Рибка. Детските енциклопедии с „капачета“ също бързо-бързо изчезват от библиотечните стелажи…
В последните години, особено след пандемията, се забелязва ръст на читателските посещения в библиотеката. Тази тенденция продължава като много активни са децата от предучилищна възраст. Това от своя страна се дължи на нашата инициатива „Пътуващата детска библиотека”, стартирала през 2022г. Общо 15 детски градини имаха възможността да ползват над 200 от най-новите детски книги. Те бяха най-добрата реклама, която можеше да се направи за Детски и средношколски отдел, за да могат родителите да дойдат в библиотеката и да запишат своите деца.
Читателите днес имат възможността да избират дали да четат електронни книги или такива на традиционен носител. Тук разбира се има различни мнения, но като цяло се наблюдава тенденцията за предпочитане на традиционната книга, което е убедителен показател, че тя ще продължава да съществува във времето. Именно библиотеката като институция не само съхранява книгите, но е и приемник на новите форми за четене, които развиващото се информационно общество предлага.
„Помогни ми да се справя сам”, „Мога сам да чета”, „Да четем заедно” „Аз се уча да чета” – това са поредиците от книги, които предлагаме на родителите ако децата им имат затруднения в четенето, при дислексия и др. Те са ценни инструменти за учене и със своите пиктограми и илюстрации подкрепят малчуганите да четат.
Много са програмите за насърчаване на четенето. Възпитанието на любов към книгите започва в семейството. Родителите са тези, които първи трябва да дадат пример на своите деца, като им четат всеки ден, родителите са тези, които трябва да заведат децата си в библиотеката, в книжарницата… И после е много важно библиотекари, учители и родители да обединят усилия и да работят заедно за израстването на грамотно и образовано младо поколение.
Много и най-различни са проектите на Детски и средношколски отдел, насочени към децата на Варна, като цялостната дейност по насърчаване на детското четене е богата и иновативна: „Камишибай театър“, „Ваканция в библиотеката“, „Търсачи на съкровища“, „Литературни детски петъци“, „Пощенска кутия за истории”, срещи с автори… Всяка сряда от 10.30 ч. „Стая на приказките” очаква родители и деца за срещата „Чело бебе книжки”.
Детски и средношколски отдел е детската библиотека на Варна, където общуването и четенето се превръщат в преживяване. Отделът притежава много богати сбирки от художествена и научно-популярна литература за деца и тийнейджъри.
Радва ни факта, че от тази година Община Варна предоставя възможност за финансиране на разл...
Неща с душа
5 активности за сплотяване на колектива
Неща с душа
Кои са най-важните неща, които ние като родители, учители и специалисти трябва да знаем, за...
Неща с душа